Spotkanie z przedstawicielami Knesetu

28 marca 2017 roku odbyło się bilateralne spotkanie Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Senatu RP z przedstawicielami Komisji Obrony i Spraw Międzynarodowych izraelskiego Knesetu, spotkanie odbyło się na prośbę strony izraelskiej.

W skład delegacji izraelskiej wchodzili poseł Avi Dichter, przewodniczący Komisji Obrony i Stosunków Międzynarodowych Knesetu, a także posłanki Sharon Haskel i Aliza Lavie. Obecna na spotkaniu była ambasador  Izraela w Polsce Anna Azari.

Ze strony Senatu RP w spotkaniu wzięli udział przewodniczący obu komisji senator Marek Rocki i senator Jarosław Rusiecki, oraz członkowie prezydiów obu komisji: senatorowie: Jan Dobrzyński, Maciej Grubski, Wiesław Kilian, Ryszard Majer, Jarosław Obremski i Waldemar Sługocki. Obecni byli też posłowie Małgorzata Gosiewska, Andrzej Halicki i Michał Szczerba.

Spotkaniu ze strony polskiej przewodniczył senator Jarosław Rusiecki. Przywitał przybyłych, podkreślił zainteresowanie strony polskiej tematami, o których omówienie prosiła delegacja izraelska. Podkreślił zainteresowanie RP tematyką bezpieczeństwa międzynarodowego i walki z terroryzmem oraz intensyfikacji współpracy RP z Izraelem.

Poseł Avi Dichter witając się powiedział, że wizyta w Polsce to okazja do porównania doświadczeń w budowie systemów bezpieczeństwa i działania służb, w tym wywiadu. Podkreślił on, że położenie Izraela sprawia, iż walka z terrorem jest dla tego państwa warunkiem istnienia.

W dalszej części spotkania przeprowadzono dyskusję na temat międzynarodowego terroryzmu, badań nad technologią atomową prowadzonych w Iranie, omówiono kwestie konfliktów mających miejsce na obszarze Bliskiego Wschodu, współpracę bilateralną RP i Izraela oraz pokrótce  współpracę w dziedzinie uzbrojenia.

Spotkanie zakończono wspólną deklaracją kontynuowania współpracy oraz podziękowaniami dla wszystkich osób, które przyczyniły się do zorganizowania spotkania.