Polscy senatorowie obserwowali II turę wyborów w Gruzji

W Gruzji 30 października br. odbyła się II tura wyborów parlamentarnych. Wybory obserwowała wspólna misja parlamentarna Sejmu i Senatu. Senatorowie przy procedurze otwarcia lokali wyborczych nie stwierdzili  nieprawidłowości.

W skład misji wchodzili senatorowie: Bogdan Borusewicz, Arkadiusz Grabowski, Wiesław Kilian, Ryszard Majer, Andrzej Pająk, Marek Pęk, Aleksander Szwed, Barbara Zdrojewska.

Obywatele Gruzji wybierali parlamentarzystów w 50 okręgach jednomandatowych.

Senatorowie rozpoczęli w niedzielę wcześnie rano obserwację głosowania. Przed otwarciem lokali wyborczych dwuosobowe zespoły rozjechały się do wybranych komisji, gdzie monitorowano przygotowania do ich otwarcia. Byli obcni przy otwarciu lokali i przyglądali się przebiegowi początku głosowania. 

Senatorowie prowadzili obserwację głosowania do godziny 20:00 czasu lokalnego, czyli do zamknięcia lokali wyborczych, a następnie w wybranych komisjach - proces zamknięcia lokalu wyborczego oraz liczenie głosów.

Pierwsza tura wyborów w tym kraju odbyła się 8 października br. Wybory w Gruzji  odbywają się w systemie mieszanym, proporcjonalno-większościowym (77 mandatów obsadzanych jest na zasadach proporcjonalnych, 73 – w okręgach jednomandatowych). W systemie proporcjonalnym zwycięstwo odniosło rządzące Gruzińskie Marzenie, które zdobyło 48,6% głosów. Drugie miejsce zajęła główna partia opozycyjna – Zjednoczony Ruch Narodowy (27%). Do parlamentu wszedł również prorosyjski Sojusz Patriotów Gruzji (5%). W okręgach jednomandatowych, w pierwszej turze wyłoniono 23 kandydatów. Reprezentują oni Gruzińskie Marzenie.

Senatorowie podzieleni na zespoły w Tbilisi i w regionach Dolna Kartlia, Kachetia w obwodowych i okregowych komisjach wyborczych od 29 października obserwowali przygotowania do  II tury wyborow parlamentarnych. Umożliwiono im obserwacje przyjmowania zapieczętowanych urn wyborczych, liczenia kart i kopert do głosowania. Zespół obserwatorów był rownież obecny na szkoleniu dla członków komisji.