Msza św. dziękczynna za chrzest Ojczyzny z udziałem Papieża

We mszy św. z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski 28 lipca 2016 r. na Wałach Jasnogórskich uczestniczyła delegacja ok. 60 senatorów z marszałkiem Stanisławem Karczewskim na czele. Modlitwa z udziałem papieża Franciszka stanowiła zwieńczenie narodowego dziękczynienia za łaskę chrztu.

„Wasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności, niech Maryja zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli” – mówił do zgromadzonych papież Franciszek w homilii.

Prymas Polski abp Wojciech Polak podziękował papieżowi Franciszkowi za przewodniczenie mszy słowami: „Dziękuję Tobie, ukochany Ojcze Święty za to, że jesteś między nami, aby umacniać nas, swych braci, a jednocześnie pomóc nam powrócić do pierwotnej miłości". „Dzisiejsze eucharystyczne dziękczynienie jest szczególne. Powracamy do źródeł chrzcielnych Polski, do historii zbawienia, która od 1050 lat kształtuje oblicze tej ziemi, do początków chrześcijańskiego powołania każdej i każdego z nas" - podkreślił prymas.

Główne narodowe uroczystości dziękczynne w 1050. rocznicę chrztu Polski odbyły się w Częstochowie na życzenie samego papieża i stanowiły symboliczne nawiązanie do wydarzeń sprzed 50 lat, gdy na Jasną Górę chciał przyjechać papież Paweł VI, ale nie otrzymał zgody komunistycznych władz.

Do sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie przybyli prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, premier Beata Szydło, przedstawiciele Sejmu i Senatu, rządu, biskupi z Polski i świata oraz tysiące pielgrzymów. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Z Maryją dziękujemy za 1050 lat chrztu Polski”.